شناخت گروه بویایی عطرها
شناخت گروه بویایی عطرها
از بو و روایح مختلف در زمینه های متفاوتی میتوان استفاده کرد. با استفاده از اصطلاحات و عبارات میتوان علم بویایی را به راحتی درک کرد و به کار برد. یکی از پرکاربرد ترین جاهایی که از گروه های بویایی استفاده میشود در صنعت عطرسازی است. یکی از مهم ترین و موثر ترین راه ها برای شناخت عطر آشنایی با گروه بویایی است. بارها برای همه شما پیش آمده است که از جملاتی مانند «بوی گرم و خاصی داشت» یا «مثل بوی طبیعت تو فصل بهار بود» برای بیان منظور خود بیان کرده اید و سعی داشتید با استفاده از کلمات خواسته خود را از یک عطر به فروشنده منتقل کنید. جالب است بدانید که تمام کلمات گرم ، خنک ، شیرین ، تلخ و … که به کار میبرد بیانگر یه رایحه و گروه بویایی است. حال در این مقاله قصد داریم درباره این مطالب بیشتر صحبت کنیم و شکارا با گروه بویایی عطرها به طور کامل آشنا کنیم.

گروه بویایی چیست؟

همه ما برای بیان بویی که در نظر داریم آن را به یک رایحه ایی که همه با آن آشنا هستند تشبیه میکنیم. این اسم هارا گروه بویایی مینامند. به بیان دیگر گروه های بویایی اسامی ای هستند، که به دسته های مختلف عطر داده می شوند.

نامگذاری گروه بویایی بر چه اساس تعیین شده است؟

شناخت گروه بویایی عطرها

نت ها و عناصری که در عطر وجود دارند باعث ایجاد یک حس و ذهنیت در فرد میشود. اما تعدادی از روایح وجود دارند که اکثریت مردم تصوری یکسان درباره آن دارندو ولی به طور کلی ۷ دسته گروه بویایی اصلی وجود دارد:

 1. آروماتیک (معطر)
 2. مدیترانه ای (چیپر، قبرسی)
 3. مرکباتی
 4. گلدار (گل بو)
 5. چرمی (حیوانی)
 6. شرقی (اورینتال، گرم)
 7. چوبی

حال به توضیح این ۷ دسته میپردازیم.

گروه آروماتیک:

مواد اولیه ای چون رزماری، زیره، اسطوخودوس، مریم گلی و سایر گیاهانی که بویی بسیار قوی و غلیظ دارند در این گروه قرار دارند. رایحه آروماتیک را میتوان یکی از مهمترین گروه بویایی نامید.
رایحه تند و گیاهی آن بیشتر برای عطرها و ادکلن های مرذانه استفاده میشود. این گروه به چند دسته مختلف نیز تقسیم میشود :

 • آروماتیک دریایی Aromatic Aquatic
 • آروماتیک آرامش بخش  Aromatic Fougere
 • آروماتیک میوه ای Aromatic Fruity
 • آروماتیک گیاهی (سبز) Aromatic Green
 • آروماتیک تند Aromatic Spicy

گروه مدیترانه ایی :

یکی از خاص ترین گروه بویایی میباشد که از ترکیب نت های خزه ای، چوبی و گلدار به وجود امده است. رایحه این گروه بسیار تخصصی بوده که بویی تند و سنگین را تشکیل میدهد به همین دلیل امروزه از گروه مدیترانه ایی خیلی کم استفاده میشود.
گروه بویایی مدیترانه ای خود به دو زیر گروه تقسیم می شود:
چیپر گلبو Chypre Floral
چیپر میوه ای Chypre Fruity

گروه مرکباتی :

مواد اولیه اصلی این گروه از نت های مرکبات و میوه ها مثل ترنج، لیمو، پرتقال، ماندارین، گریپ فروت، نارنج و نارنگی و سایر مرکبات تشکیل شده است. بوی سبک مرکبات در اکثر عطرها یافت میشود و با رایحه آروماتیک ، ترش و چوبی نیز ترکیب میشود و رایحه ایی مردانه به وجود می آورد ، همچنین برای ایجاد رایحه زنانه با نت های گلی میتوان ترکیب کرد. گروه بویایی مرکباتی خود به دو زیر گروه تقسیم می شود:
مرکباتی آروماتیک (معطر) Citrus Aromatic
مرکباتی خوراکی Citrus Gourmand

گروه گلدار :

این گروه خود شامل گروه های بویایی متنوع و متعددی از جمله گل بوی آلدهیدی، گلدار دریایی، گلدار میوه ای و… می شود. میتوان گروه بویایی گلدار را بزرگترین و متنوع ترین گروه نامید. جالب است بدانید عمدتا در عطرهای زنانه از این گروه استفاده میشود.
عطرهای این گروه بویایی خود به شش زیر گروه تقسیم می شود:
گلدار آلدهیدی Floral Aldehiye
گلدار دریایی Floral Aquatic
گلدار میوه ای Floral fruity
گلدار میوه ای خوراکی Floral Fruity Gourmand
گلدار گیاهی (سبز) Floral Green
گلدار چوبی مشک دار Floral Woody Musk

گروه چرمی :

این گروه را میتوان جز گران ترین و لوکس ترین گروه بویایی جایگذاری کرد. مواد اولیه این گروه از مواد کمیاب و سخت تشکیل شده است که بوی متفاوت و خاصی دارند. نت های این گروه از استخراج چرم ، پوست حیوانات و گاها ادرار و مدفوع و خون حیوانات تشکیل شده است. اولین عطرهای ساخته شده دارای این گروه بویایی هستند.

گروه شرقی :

نت های موجود در این گروه بویایی پایه ایی گرم و محرکی دارند. عناصری مانند مشک، شیر، وانیل در کنار چوب و رزین  و عنبر در این گروه به شدت استفاده میشوند. این نت ها در عطر های شرقی عموما با عطر ادویجات و عود ها ترکیب می شوند و بویی گرم، دلپذیر و محرک را ایجاد می کنند.
زیر گروه های این گروه بویایی به شرح زیر است:
شرقی گلدار Oriental Floral
شرقی آرامش بخش Oriental Fougere
شرقی تند Oriental Spicy
شرقی وانیلی Oriental Vanilla
شرقی چوبی Oriental Woody

گروه چوبی :

این گروه با بوی خاص چوبی که دارد بیشتر در نت های اولیه عطرها وجود دارد. معمولا از عناصر چوب صندل ، صدر ، خس خس و مواد رزینی و صمغی تشکیل شده اند. این نت ها بوی منحصر به فرد و خاصی را ایجاد میکنند.
عطر های این بو اغلب رایحه هایی مردانه و سنگین دارند و عموما با دسته های آروماتیک و میوه ای ترکیب می شوند. و خود به پنج زیر گروه زیر تقسیم خواهد شد:
چوبی دریایی Woody Aquatic
چوبی آروماتیک (معطر) Woody Aromatic
چوبی مدیترانه ای (چیپر، قبرسی) Woody Chypre
چوبی گلدار مشکدار Woody Floral Musk
چوبی تند Woody Spicy

گروه های دیگری هم وجود دارند اما آنها در دسته فرعی قرار میگیرندو این ۷ دسته جز گروه بویایی اصلی هستند که در اکثر عطرها با توجه به رایحه ایی که دارند وجود دارند.

فروشگاه اینترنتی عطرونک

فروشگاه تخصصی اینترنتی عطرونک سعی بر این دارد با ارائه مقالات آرایشی در بخش ” عطرومگ ” شما رو بیشتر با دنیای زیبایی و لوازم های ارایشی مرغوب آشنا کند.
خوشحال میشیم تا نظراتتون را در مورد این مطالب با ما در میان بگذارید.
از اینکه همراهمون بودید از شما ممنونیم.