موخوره و ۸دلیل به وجود آمدن آن
موخوره و ۸دلیل به وجود آمدن آن

اکثر شما حداقل یکبار در زندگی خود دچار موخوره شده اید . به همین خاطر میدانید که اگر به این معضل دچار شوید چیزی نمی تواند جلوی رشدش را بگیرد . خانم هایی که موهای بلندی دارند به طور دائم درگیر موخوره هستند و یکی از معضلاتی هست که مدام دنبال راه حلی برای خلاص شدن از شر آن میگردند . اما راه حل چیست ؟ کوتاهی مو نمیتواند این مشکل را درمان کند و ممکن است دوباره به آن دچار شوید . پس بهتر است در این مقاله از عطرونک  دلیل به وجود آمدن مو خوره را مورد برسی قرار دهیم .

 موخوره چیست ؟

 

به دو یا چند شاخه شدن ابتدای مو، موخوره می‌گویند، که نام علمی آن تریکوپتیلوزین (Trichptylosis) است. در مو خوره، قسمت انتهایی ساقه مو شکافته و به دو یا چند قسمت تقسیم می‌شود (هر چه آسیب مو بیشتر باشد، مو به قسمت‌های بیشتری تقسیم می‌شود). در صورتیکه در اسرع وقت برای درمان موخوره‌های خود اقدام نکنید قسمتی که چند شاخه شده رفته رفته تا ریشه مو پیش می‌رود و در نهایت باعث خورد شدن مو می‌شود.

علت به وجود آمدن آن

مو خوره دلایل مختلفی میتواند داشته باشد اما اصلی ترین و مهم ترین آن کمبود مواد مغذی در بدن، گرمای بیش از حد و رنگ موی دائم و یا حتی برس زدن خشن و دائم موها است .موخوره به علت خشکی و کمبود رطوبت در انتهای ساقه مو بوجود می‌آید. از دیگر دلایل آن استفاده از شامپو‌های غیر استاندارد و نامناسب، رنگ مو و اکسیدان، موادی که مو را با آن فر می‌کنند است . استفاده بیش از حد از سشوار، اتو مو و سوزاندن مو ها، تابش آفتاب و تماس طولانی با آب و مواد شوینده، شانه کردن مو در حالت خیس نیز بسیار به مو آسیب میزنند . دلایل زیادی میتواند باعث ایجاد موخوره شود که ما تصمیم داریم تک به تک اشتباهاتی را که باعث به وجود امدن مو خوره میشوند را مورد برسی قرار دهیم .

۸ اشتباهی که باعث به وجود آمدن موخوره میشود

 1. همیشه موهای خود را به یک شکل میبندید

  اگر این عادت را دارید که موهای خود را همیشه به شکل دم اسبی و یا به شکل گوجه در می آوردید بهتر است این عادت را ترک کنید. زیرا با تغییر حالت مو آسیب میبیند .
  اگر موهای خود را هنگام بستن میکشید این کار باعث آسیب دیدن مو میشود و موخوره به وجود می آید . سعی کنید از کش و گلسر هایی استفاده کنید که موهای شما را نکشند و حدالامکان موهای خیس خود را نبندید .

 2. شامپو زدن به موها

  اکثر شما شستن موهای خود را از ریشه شروع میکنید و بعد از شامپو زدن کف سر برای ساقه مو هم جداگانه شامپو مصرف میکنید . این کار اشتباه است . اصولا ریشه موی شما بیشتر از ساقه ها چربی دارد و کثیف است پس سعی کنید کف سر خود را با شامپو شستشو دهید و هنگام ماساژ شامپو به ساقه مو هم برسد بدون نیاز به استفاده دوباره از شامپو . همانطور که میدانید موخوره در ساقه موهای خشک به وجود می اید . با این روش شستشو شما از خشک شدن موهای خود جلوگیری میکنید در نتیجه موهای شما آسیب نمیبیند .
 3. باز کردن گره مو با خشونت

  زمانی که به موهای خود شامپو و یا نرم کننده زدید اصلا با خشونت گره های موی خود را باز نکنید . برای باز کردن گره مو ابتدا موهای خود را با شانه های دندانه درشت شانه کنید و سپس با دندانه ریز تر شانه بزنید تا موهایتان آسیب نبیند و حالت وزی به خود نگیرد .

 4. شانه کردن موها از محل رویش

  یکی از بیشترین اشتباهاتی که اکثر خانم ها انجام میدهند موهای خود را از ریشه مو برس میکشند و بخ سمت پایین و ساقه مو میرسند . اینکار باعث میشود در ساقه مو گره ایجاد شود . پیشنهاد میشود ابتدا ساقه های مو را شانه کنید و سپس کم کم به سمت بالا بروید تا به میانه موها برسید . برای آسان تر شدن این کار میتوانید از اسپری های گره باز کن و نرم کننده هم استفاده کنید . برای خرید و برسی این محصولات فروشگاه اینترنتی عطرونک سر بزنید .

 5. حرارت دادن مستقیم به موها

  خیلی از خانم ها بدون استفاده از متمرکز کننده شسوار موهای خود را سشوار میکشند . این کار باعث میشود حرارت به صورت مستقیم به موها آسیب برساند . استفاده از متمرکز کننده میتواند هم حرارات سشوار را هدایت کند و هم فاصله مناسبی بین باد سشوار و موهای شما ایجاد کند.

 6. رنک کردن مو بدون کوتاهی

  رنگ کردن مو میتواند جنس بافت و تار و پود موهای شما را تغییر دهند .پس حتما بعد از رنگ کردن موهایتان آن ها را کوتاه و نوک گیری کنید تا از آسیب رسیدن آن جلوگیری شود. رنگی که به موهای خود میزنید هم در جنس و بافت موهای شما تاثیر دارد . عوض کردن رنگ مو از تیره به روشن بسیار آسیب رسان است . پس اگر این کار را انجام دادید از کراتینه و فر کردن و استفاده از مواد شیمیایی به شدت اجتناب کنید در غیر این صورت احتمال ایجاد موخوره و ریزش مو وجود دارد .

 7. شستن بیش از حد موها ممنوع

  تعداد دفعات شستشوی موهایتان به نوع موی شما بستگی دارد . مثلا اگر موهای چربی دارید حتما از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید اما کسانی که این نوع مو را دارند نسبت به سایر نوع ها نیاز به شستشوی بیشتری در هفته دارند . برای مو های معمولی ۲_۳ بار شستشو در هفته کافیست و برای موهای خشک یکبار شستشوی در هفته با شامپوی مناسب موهای خشک لازم است . شستن بیش از حد موها باعث خشک شدن و ایجاد موخوره میشود .

 8. خشک کردن موها با حوله

  خشک کردن موها با حوله میتواند کمک کند تا موخوره ایجاد شود . زیرا موهای شما گره میخورد و برای باز کردن آن لازم است آن را بکشید در نتیجه مو آسیب میبیند . برای جلوگیری از این کار میتوانید بعد از دوش گرفتن با بستن حوله به دور سر خود از ایجاد موخوره جلوگیری کنید. با این کار گرهی در موی خود ایجاد نمی کنید، زیرا به صورت آزاد و رها و به راحتی موهای خود را در حوله پیچیده اید.

 

 

فروشگاه اینترنتی عطرونک

فروشگاه تخصصی اینترنتی عطرونک سعی بر این دارد با ارائه مقالات آرایشی در بخش ” عطرومگ ” شما رو بیشتر با دنیای زیبایی و لوازم های ارایشی مرغوب آشنا کند.
خوشحال میشیم تا نظراتتون را در مورد این مطالب با ما در میان بگذارید.
از اینکه همراهمون بودید از شما ممنونیم.