چرا بوی عطر در افراد مختلف متفاوت است؟
تفاوت بوی عطر در افراد مختلف

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که یک عطری را با سلیقه و وسواس خاصی میخریم ولی در شرایط مختلف بو و رایحه آن بر روی پوستمان تغییر میکند. یا گاهی از مجذوب عطر اطرافیانمان میشویم ولی وقتی بر روی پوست خود اسپری میکنیم بویی بسیار متفاوت نسبت به آن چیزی که در ذهنمان ساخته شده دارد. حتی ممکن است مثلا شما عطری با رایحه گل خریداری کنید و لی وقتی دوست شما آن را بر پوست خود اسپری میکند بوی جز الکل به مشام نرسد. اما دلیل این چیست؟ چه چیزی باعث میشود که عطر ها در هر فردی بویی متفاوت داشته باشند؟
در این مقاله از عطرونک قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که چه عواملی باعث تغییر رایحه عطر در چوست های مختلف میشود. پس با ما همراه باشید.

چرا بوی عطر در افراد مختلف متفاوت است؟

چرا بوی عطر در افراد مختلف متفاوت است؟

همانطور که بالاتر گفتیم یک عطر میتواند بوی های مختلفی ایجاد کند. ممکن است شما برای خرید یک عطر بسیار هزینه کنید و به خاطر پرطرفدار بودن و تبلیغات آن را خریداری کنید اما چیزی جز یک رایحه آزار دهنده برای شما نداشته باشد. شاید جالب باشد بدانید که این موضوع به ساختار شیمیایی بدن هر فرد مربوط میشود. هر شخص یک ساختار شیمیایی منحر به فرد دارد. پس بهترین راه این است که بدن خود را بیشتر بشناسید. حال تصمیم داریم به یکسری عوامل مربوط به تفاوت رایحه عطر بپردازیم.

  • فورمون ها:

یکی از عوامل تاثیر گذار بر بوی عطر فورمون ها هستند. آنها یکی از عوامل تاثیر گذار بر ساختار شیمیایی بدن هستند. فورمون ها در گردن و دیگر نقاط محرک احساسات جنسی هستند که به ان بوی جنسی هم گفته میشود. همه ما میدانیم که هر شخصی بوی خاص خودش را دارد که یکی از دلایل آن فورمون ها هستند. محققان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند. آنها به این موضوع پی بردند که یک رایحه میتوان بر فورمون شخص سازگار و ناساگار باشد که این یکی از دلایل ایجاد بوی مختلف در افراد است.

  • تفاوت پوستی:همانطور که در مورد بالا اشاره کردیم هر شخصی بوی خاص بدن خودش را دارد. این موضوع دربارع پوست هم صدق میکند. پوست هر کس منحصر به خود شخص است. پس میتوان گفت که عطرها بوهای متفاوتی در پوست های مختلف دارند. رایحه یک عطر در پوست خشک در مقایسه با پوست های چرب بسیار متفاوت است. وجود موادی مانند آب، اسید‌ها، چربی‌ها، نمک‌ها، قند‌ها و دیگر ترکیبات شیمیایی روی پوست نیز تأثیر مستقیمی در رایحه یک عطر دارد. این ترکیبات ممکن است رایحه عطر را از چیزی که هست دلنشین‌تر کنند یا اینکه عملکردی برعکس داشته باشند و آن را نامطلوب و زننده جلوه دهند. همپنین چربی پوست نیز مهم است. غدد چربی در لایه زیرین پوست ما قرار دارد و با توجه رژیم غذایی ، سبک زندگی و مقدار استرس و اضطراب ما چربی ترشح میکند. همچنین بوی چربی تولید شده نیز میتواند رایحه عطر را تغییر دهد.
  • تفاوت حس بویایی:حس بویایی از چیزی که فکرش را بکنید پیچیده‌تر است. نزدیک به ۴۰۰ اندام بویایی در بینی انسان‌ها وجود دارد که هیچ کدام از آن‌ها به هم شباهت ندارند. به همین دلیل ممکن است شما از یک رایحه عطری به شدت خوشتان بیاید اما دیگران از بوی آن بر روی پوست شما اذیت شوند. مثلا بعضی از افراد شیفته روایح شیرین هستند ولی عموم مردم عطر شیرین را نمی پسندند. با این حساب می‌توان گفت که سلیقه افراد با هم تفاوت دارد. پس انتخاب یک عطر ایده آل آنچنان هم آسان نیست زیرا علاوه بر دلنشین بودم رایحه آن برای شما لازم است دیگران هم مجذوب آن عطر شوند و از بوی عطر شما آزار نبینند.
  • بوی نا مطبوع روایح مرکباتی:یکسری از روایح مرکباتی وجود دارند که با تعریق بدن ما نه تنها بوی خوبی ایجاد نمیکنند بلکه باعث ایجاد بوی نامطبوع هم میشوند. عناصری مانند : مشک ،چوب و برگ انگور سیاه با ترکیب شدن عرق اصلا بوی خوشایندی ایجاد نمیکنند پس بهتر عطرهایی که دارای این نت ها هستند را در فصول سرد زمستان و پاییز استفاده کنیم. همچنین برعکس این داستان عطر هایی وجود دارند که سازگاری زیادی با عرق دارند مثل عطر هرمس اورنج ورت، جان وارواتوس مدل آرتیسان و عطر شنل مدل آلور Allure بوی این عطرهای بسیار دلنشین و خوشایند است که با وجود عرق کردن تغییر نمیکنند.

کلام آخر

امید داریم با توضیحاتی که دادیم آشنایی بیشتری نسبت متفاوت بودن روایح عطری پیدا کرده باشید. اگر به دنبال عطری خاص میگردید حتما قبل از خرید آن را بر روی دست خود امتحان کنید و از همسر و یا دوست خود درباره رایحه آن مشورت بگیرید.همچنین برای اشنایی بیشتر با روایح میتوانید به فروشکاه اینترنتی عطرونک سر بزنید و عطر ایده آل خود را به آسان ترین شکل خریداری نمایید.

فروشگاه اینترنتی عطرونک

فروشگاه تخصصی اینترنتی عطرونک سعی بر این دارد با ارائه مقالات آرایشی در بخش ” عطرومگ ” شما رو بیشتر با دنیای زیبایی و لوازم های ارایشی مرغوب آشنا کند.
خوشحال میشیم تا نظراتتون را در مورد این مطالب با ما در میان بگذارید.
از اینکه همراهمون بودید از شما ممنونیم.